התמודדות עם חרדה

מהי חרדה

חרדה היא תופעה נפשית – גופנית לא נעימה, בלשון המעטה, ואפשר להאמין כי אין בן אנוש אשר חוויה של חרדה נחסכה ממנו במהלך חייו. למרות זאת, יש מי שסובלים ממנה באופן מתמשך וחשים שהדבר פוגע במהלך חייהם.
בלשון הדיבור נהוג להתייחס לחרדה בלשון יחיד – חרדה, אולם אדם יכול לסבול מחרדות שונות, חרדות שיש הבחנה בין התהליכים הנפשיים שמחוללים אותן.

התופעות הגופניות שנחוות בזמן התקף חרדה הן אישיות.. יחד עם זאת במקרים רבים מדובר בתחושה של עליה בגירויים הגופניים אשר יכולים להעיד על התקף.

תסמינים אפשריים להתקף חרדה

הזעה מוגברת

רעד בגוף

סחרחורת, כאב ראש

האצת קצב פעימות הלב

פעילות מעיים מוגברת

תחושת שיתוק גופנית

כאב בחלק כלשהו בגוף

קושי בנשימה עד למצב של תחושת חנק

התופעות הנפשיות אף הן מגוונות מאוד ויכולות להתבטא בתחושת מתח, רגישות יתר לרעשים, חוסר יכולת להתרכז בלמידה או בקריאה, הפרעות שינה, הרגשת ניתוק כלשהי, תחושת שיתוק של היכולת השכלית וזוהי רק רשימה חלקית.

לרוע המזל, מסתבר כי לאחר ההיכרות עם תחושה של חרדה, כל אחד מהסימפטומים שצויינו (תסמינים של התקף חרדה לעיל) יכול לחולל בעצמו התקף חרדה. כלומר, תחושה כלשהי שזוהתה בעבר כחלק מהתקף חרדה שמקורו לא בהכרח ידוע יכולה בעצמה לעורר התקף חדש של חרדה.
לדוגמא, אדם שחלק מהתקף החרדה שלו כלל הזעה מוגברת וברגע מסוים הוא שם לב כי הוא מזיע מאוד. ההזעה במקרה הזה, גם אם אינה רלוונטית למקורות הנפשיים של החרדה, יכולה לעורר בעצמה התקף חרדה. כך גם לגבי התסמינים האחרים של החרדה כמו האצת קצב פעימות הלב, הקשיים בנשימה, תחושת השיתוק הגופנית והנפשית, הסחרחורות וכו'. תסמינים אלה, כאשר הם מופיעים לאורך זמן נקראים לעיתים בטעות "סימפטומים של חרדה מתמשכת". כמובן שיש צורך לבצע הערכה מקצועית ולהתייחס להתליכים הנפשיים המחוללים את החרדה או החרדות.

נושאים קשורים

נפגעי טראומה

11

מפוסט טראומה

דרכי יצירת קשר

זואי הלל - פסיכותרפיה גופנית

zoe.hillel@gmail.com

054-5495202

d4ad254e-0658-47cb-b683-f8279464628f

טיפול פסיכותרפיה גופנית אשר משלב בין זכרון הגוף לזכרון המוח וליצירת תנועה חדשה..

זואי

נושאים קשורים