טיפול במגע

גופנו נושא ומבטא את הסיפור שלנו בדרכים רבות.

אפשר לקרוא דרך הגוף את הנפש ולבנות גשר המחבר ומעצים את שניהם יחדיו.

החוויות הקשות והטראומטיות שאנחנו עוברים גורמות לגופנו להגיב בכיווץ בדרכים רבות: בהידוק הסרעפת, בכיפוף הכתפיים, בהשפלת הראש, בגב שמסרב להזדקף, בהילוך נוקשה ועוד.

הסימפטומים הגופניים המספרים את הסיפור הנפשי שלנו הינם רבים, 
וכולם מתגלים בתהליך המשותף.

שחרור מתח פיזי האצור ברקמות הגוף באמצעות עיסוי משיג, מלבד שחרור פיזי של הרקמות המכווצות גם שחרור של רבדים נפשיים עמוקים לטובת הגברת מודעות ושליטה על תהליכים הנוכחים בחיינו. על ידי שחרור המתחים, שיפור טונוס השרירים ופיתוח הנשימה, ניתן להשפיע גם על דפוסי המחשבה והרגש לטובה.

הריפוי יכול להשפיע עמוקות על כל דפוסי החיים, החל משחרור של טראומות עבר והשפעותיהן ועד הצלחה גדולה יותר ביחסים בינאישיים וכדומה. השפעות הטיפול באמצעות מגע מתבטאות הן בשיפור התפקודים הפיזיים / מוטוריים והן בהקלה במישור הרגשי.

טכניקות טיפוליות

עיסוי רקמות עמוק / עיסוי ספורטאים

עיסוי רקמות עמוק הפועל על הרבדים העמוקים של השרירים הפגועים, משכך תופעות כאב, מזרז החלמת שרירים ותומך בשיקום תפקודי התנועה. להבדיל מעיסוי כללי מצוי אשר נועד, בדרך כלל למטרות הרגעה, פינוק או רענון.

עיסוי רקמות עמוק הינו תהליך טיפולי המיועד לטיפול בבעיות כאב ותנועה, פתולוגיות של מערכת שלד שריר, בעיות אורתופדיה, טיפול בבעיות גב וצוואר, כתפיים וגפיים, עמוד שדרה, חוליות, מפרקים ושרירים.
הוא משמש כלי טיפולי יעיל ביותר גם עבור נפגעים הנמצאים בתהליך שיקום לאחר תאונות דרכים, תאונות עבודה, ניתוח, פציעות ספורט ועוד. הוא מיועד לשיקום שרירים, גידים ורצועות פגועות, הגדלת טווחי תנועה, רכישת דפוס יציבה ותנועה מאוזן, ולשיכוך והפגה לטווח ארוך של תופעות כאבים כרוניים ואקוטיים.

ריבאלנסינג

טכניקה מובנית מדעית לתרפיית גוף, המבוססת על משנתו של ווילהלם רייך ועומדת על הקשר בין חלקי הגוף לבין המתחים הנפשיים האצורים בהם. לפי תפיסה זו, שחרור מתח פיזי באמצעות עיסוי רקמות עמוק (שיטת רולפינג), תרגילי נשימה וביו-אנרגיה באזור מסוים בגוף, מביא לתגובה רגשית אצל המטופל ומחזיר את הגוף לאיזון.

טיפולי הריבאלאנסינג מתחילים בעבודה על השכבות החיצוניות שלנו ובכל טיפול חודרות עמוק יותר לרבדים עמוקים בתת מודע דרך גופנו. במהלך הטיפול לומד המטופל להיות מודע יותר אל הגוף ולחוות ולהתחבר לרגשותיו האמיתיים ללא התערבות הראש, כך נוכל בקלות יחסית לגלות מצבים מסוימים שגורמים לנו מתח ותחושות אחרות בחיי היום יום – דברים שלמדנו להתעלם מהם. הטיפול מאפשר לנו לזהות ולהיפרד מהתנהגויות ודפוסים ישנים שאינם משרתים אותנו יותר, לאמץ ספונטניות ולהזרים אנרגיה מרעננת לחיינו.

מהו עיסוי

אוסף של טכניקות הכוללות שימוש בידיים, אצבעות ומרפקים, על מנת ללחוץ ולעסות שרירים, גידים ורקמות בגוף. בעיסוי משתמשים בד"כ בשמני עיסוי על מנת ליצור חיכוך נמוך יותר עם עור המטופל. העיסוי מהווה אחד מהשיטות העיקריות של הרפואה המשלימה.

עיסוי השרירים עושה שימוש בתנועות ייחודיות לצורך ריכוז זרימת הדם הזורם בשריר או במרכזי שרירים.
העיסוי מתבצע על ידי קיבוע והקפת השריר הנדרש ובתנועות לחיצה וחיכוך מגיע עד לשכבות הפנימיות ביותר של השריר. תנועות אילו דרושות על-מנת לאזן את זרימת הדם בשריר ולשמר או להחזיר את השריר לפעילות נורמלית.

עיסוי זה נכלל כחלק מתחום העיסויים הרפואיים, אשר נועד לטפל בבעיות הנגרמות עקב שחיקה וניוון בשריר. קהל היעד היכול להפיק תועלות רבות מן העיסוי הינו נרחב ומגוון, אך במקור הוא נועד לטפל בפגיעות ונזקים אשר קורים לעתים תכופות בספורטאים, כגון: תסמונת תעלת שורש כף היד (carpal tunnel syndrome), דלקות שרירים ועוד.

יתרונות הטיפול

העיסוי ממריץ ומשפר את זרימת הדם ומערכת הלימפה

מעניק לשרירים ולרקמות הרכות בגוף האדם גמישות ומונע התכווצויות שרירים

מפחית דלקות וכאבים

משפר את טווח התנועה של המפרקים ומערכת השלד

מגביר את ייצור המיטוכונדריה בשרירים

הטיפול במגע יהיה ברבדים שונים, ובעוצמות שונות בהתאם לטונוס השרירים והחוויות הפיזיות איתן מגיע המטופל.
דרך "שפת הגוף" אני רואה את התבנית בה הוא נע ואת התארגנות השרירים, ויודעת ללמד ולהנחות איך לשנות.

חיזוק ולמידת הקשר בין המטופל לגופו עוזר לשחרר מחסומים וטראומות, ללמוד דרכי התייחסות חדשים לגוף, הגברת ההנאה ממנו והיכולת להפעיל אותו ולקבל תוצאות טובות יותר.

לאחר אירוע טראומתי, הסובלים מתסמיני פוסט טראומה

שחרור החסימות הפיזיות והרגשיות הנוצרות כתוצאה מטראומה או משבר ומתן אפשרות להמשך חיים במינימום השפעות שליליות על הבריאות הפיזית והנפשית.

בעיות אורתופדיות למיניהן, כאבים כרוניים ועוד

כתף קפואה, בעיות גב תחתון, פריצות דיסק, בלט דיסק, חוסר איזון בין הצדדים, "רגל קצרה", תסמונת תעלת שורש כף היד (carpal tunnel syndrome) ועוד.

כאבים כרוניים

כמטפלת, אני מביאה ניסיון חיים בלתי שגרתי יחד עם כישרון "לראות" את החבוי וכן ניסיון טיפולי רב.
שילוב ייחודי זה מאפשר לי לטפל במגוון רחב של בעיות.

מתוך אושו: "פטיש על סלע"

עיסוי הוא משהו שאפשר להתחיל ללמוד, אבל אף פעם לא לסיים.
זה נמשך ונמשך, והחוויה הופכת להיות יותר ויותר עמוקה, יותר ויותר גבוהה.
זו לא רק שאלה של ניסיון, אלא שאלה של אהבה.
ראשית לימדו את הטכניקה, אבל אז, שכחו אותה.
יש לפעול לפי ההרגשה.

כאשר הלמידה היא לעומק, תשעים אחוז מהעבודה נעשה מתוך אהבה, השאר הם טכניקה. רק על ידי המגע, מגע אוהב, משהו נרגע בגוף.
אם אתם מרגישים חמלה כלפי אדם אחר, ומרגישים את הערך האולטימטיבי שלו. והטיפול בו אינו כבמכונה שיש לתקן, אלא אנרגיה יקרת ערך.
אם אתם אסירי תודה על הביטחון שהוא מפגין כלפיכם, ומרשה לכם ל"שחק" באנרגיה שלו. לאט לאט תרגישו כאילו אתם מנגנים על אורגן. הגוף הופך לקלידים של האורגן ותוכלו להרגיש את בגוף נוצרת הרמוניה. זו תעזור לשניכם.

העיסוי דרוש בעולם מכיון שהאהבה נעלמה, פעם עצם המגע בין זוג אוהבים היה מספיק. אמא נגעה בילד שלה, שיחקה עם הגוף שלו, וזה היה עיסוי.
זה היה חלק מהעולם, אבל זה נעלם. לאט לאט שכחנו איפה לגעת, כמה עמוק לגעת. למעשה מגע נחשב השפה הנשכחת ביותר. נהיה לנו כמעט מביש לגעת, משום שהמילה עצמה הושחתה ואנשים התחילו לפחד. כולם על המשמר שלא יגעו בהם, אלא אם ירשו זאת מפורשות.                       ….

כשאתם נוגעים בגוף של אדם אחר, שאו תפילה. כאילו אלוהים עצמו נמצא בחדר, ואתם רק משרתים אותו, זרמו באופן מוחלט עם האנרגיה. כאשר תראו שהגוף זורם והאנרגיה תיצור תבנית חדשה של הרמוניה, תרגישו שמחה.
תוכלו להגיע למצב של מדיטציה רק מעיסוי.
היו באופן טוטלי באצבעות, ובידיים כאילו כל ההוויה נמצאת שם. הנשמה שלכם נכנסת אל גוף האחר, מרגיעה את התסביכים הגדולים ביותר.

העיסוק בעיסוי ראה אור יחד עם צמיחתן של תרבויות שונות ברחבי תבל, כאשר התגלתה התועלת בסיפוק צורכי הגוף מהיבט רפואי וכן מהיבט הנפשי. חלק ניכר משיטות העיסוי המוכרות צמחו מהתרבויות המסורתיות של סין והודו. תרבויות אלה סיפקו מתודות ושיטות עיסוי מגוונות האוצרות בתוכן פילוסופיות ואמונות לגבי תועלתן. לדוגמה: העוסקים ברפלקסולוגיה מאמינים כי, אזורים מסוימים בכף הרגל תואמים ו/או מקושרים לאיברים שונים במערכות הגוף. אי לכך, נטען כי, ניתן לראות נזקים או פגיעות באיבר מסוים בגוף כ"השתקפות" בכף הרגל.

תהליך העיסוי הוא אינטראקציה בין המטפל לאדם המטופל. על כן, יצירת אווירה ותקשורת טובה בין הצדדים בתחילת העיסוי הכרחית וחשובה עבור תוצאות משמעותיות. לצורך כך, התפתחו תחומים העוסקים ביצירת אווירה התואמת את סוג העיסוי המבוקש. 

נושאים קשורים

דרכי יצירת קשר

זואי הלל - פסיכותרפיה גופנית

zoe.hillel@gmail.com

054-5495202

d4ad254e-0658-47cb-b683-f8279464628f

טיפול פסיכותרפיה גופנית אשר משלב בין זכרון הגוף לזכרון המוח וליצירת תנועה חדשה..

זואי