כאבים כרוניים

כאב הוא הרגשה שנגרמת ברגע ולאחר פגיעה או פציעה של חלק מהגוף.
כך, הכאב מאותת לסובל ממנו כי דבר מה בגוף אינו תקין.

כאב כרוני הוא כאב שנמשך מעל 3-6 חודשים, בין אם נבע תחילה ממצב רפואי חריף שהחלים, נלווה למחלה ממושכת או שקיים בפני עצמו.

הרגש האופייני המלווה את הסובלים מכאבים כרוניים הוא דיכאון.

כאב כרוני עשוי להופיע בכל עוצמה.

מהו כאב כרוני

כאב כרוני כרוך בשינויים פיזיולוגיים במערכת העצבים המגבירים את עמידותו לטיפול, הוא פוגע ביכולת התפקוד הגופני והנפשי. כאשר הכאב הופך להיות לבעיה העיקרית של החולה הוא מהווה מחלה בפני עצמה.

כאב כרוני עלול להיגרם כתוצאה מכל פגיעה קבועה ברקמות הגוף השונות, ומתבטא כמעט בכל מקום בגוף.

ברגע הפגיעה נגרם כאב חד שנקרא כאב חריף, ובמהלכו אנו חשים כי חלק בגוף נפגע ושאנו חייבים לבצע פעולה כדי שתפסיק את הכאב. למשל, אם נפלנו ושברנו את הרגל. עצמת הכאב תהיה כזו שנדע מה קרה בגוף.
לעומת זאת, במצבים בהם הכאב נגרם לאורך זמן רב ולא מצליח להתרפא – זהו כאב כרוני. מדובר בכאב שקשור לפגיעה קבועה ברקמה שאינה נרפאת, ולכן גם הכאב לא נפסק. לעומת הכאב החריף, מטרתו של הכאב הכרוני אינה להתריע מפני סכנה לאיבר, אלא מדובר בביטוי על רקע הרקמה הפגועה.

סוגי כאב כרוני

כאב שמקורו אינו בפגיעה ברקמה או באיבר, אלא פגיעה במסלול העצבי המוביל את אותות הכאב מהרקמה ו/או האיבר אל מרכזי התחושה במוח.

כאב הנובע מאספקת דם לא מספקת לאיברים מסוימים.

כאבי עצמות, שרירים, כאבי מפרקים וסחוס, כאב שמקורו באיבר פנימי, כאבי ראש

כאב כרוני בעצמות עלול להיגרם על ידי בעיות מערכתיות שונות. מחלות כמו אוסטאופורוזיס (דילול עצם), אוסטאומייליטיס (דלקת בעצם), או בעקבות שנים של הזנחת התנועה בגוף, ישיבה לא נכונה, תאונות גוף שלא אוזנו ועוד.
מצבים אלו הביאו את השרירים לאבד מהגמישות שלהם ואולי גם להתקצר, והכאב יגרם מחוסר התנועה במקומות שונים.

גם כאבי ראש עלולים להיות כרוניים, כאשר הכאב המוכר ביותר הוא המיגרנה.
בדרך כלל אנשים הסובלים מכאבי ראש הופכים לסובלים כרוניים, וכאבי הראש חוזרים אצלם חדשות לבקרים, והם נאלצים להתמודד עם התקפים רבים של כאבי ראש במהלך חייהם.

סוגי כאבי גב

כ-80% מאוכלוסיית העולם המערבי יסבלו בשלב מסוים במהלך החיים מכאבי גב.
הסיבות לכאבי הגב הן רבות ומגוונות, ומשתנות בהתאם לגיל.

כאב מכני הוא הסיבה השכיחה לכאבי גב תחתון בכל גיל. 
כאב שנגרם מעומס יתר על שרירים, רצועות ומפרקי עמוד השדרה.

כאב גב עצבי – נגרם מלחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים, והסיבות להופעתו משתנות בהתאם לגיל. בגילאי 40-20 הגורם השכיח ללחץ העצבי הוא פריצת דיסק,  בעוד שאצל אנשים מבוגרים יותר, בדרך כלל מגיל 50 ואילך, הלחץ העצבי הוא תוצאה של שילוב בין כמה גורמים, שלאורך השנים גורמים להיצרות של תעלת השדרה.

בקע מאופיין בדרך כלל בהופעה פתאומית יחסית של כאב גב תחתון מלווה כאב ו/או תחושה של עקצוצים או הרדמות  באחת הרגליים או בשתיהן. הכאב יכול להופיע כתוצאה ממאמץ חד פעמי מוגזם (הרמת משקל כבד מדי) או כתוצאה של עומס מצטבר שהגיע ל"נקודת הרתיחה" ואז נגרם אותו בקע.

היצרות של התעלה תתאפיין בדרך כלל בסיפור של כאב ממושך בגב תחתון בעוצמה הולכת וגוברת, עם הקרנה של כאב ו/או עקצוצים ברגליים. הכאב בדרך כלל מחמיר בהליכה ומוקל בישיבה.

הקשר בין כאבים כרוניים לדיכאון וחרדה

צוות החוקרים באוניברסיטת בן גוריון בנגב, עקב אחרי קבוצה גדולה של חולי כאב כרוני, שטופלו במרכז הרפואי 'סורוקה' ואיכילוב למשך שנתיים. הם מדדו רמות כאב, דיכאון/חרדה, ונכות הקשורה לכאב במשך ארבע פעמים, והשתמשו בשיטות סטטיסטיות/מתמטיות מתקדמות בכדי להשוות שתי השערות:

א. שכאב גורם לדיכאון/חרדה (השערת הדחק הכרוך בכאב)
ב. שדיכאון/חרדה גורמים לכאב (ההשערה הפסיכוסומטית).

תוצאות ניתוחיהם היו ברורות: דיכאון/חרדה ניבאו עליה עתידית ברמות הכאב, אך לא להפך. דיכאון/חרדה גם ניבאו עליה עתידית ברמות נכות וקשיים תפקודיים, ממצא המבסס את מרכזיות המצוקה הרגשית בתופעת הכאב הכרוני.

לדברי ד"ר לרמן ופרופ' שחר, המאפיינים המתודולוגיים של מחקר זה חזקים במיוחד, ולכן הם משכנעים בדבר הצורך לבצע אבחון מוקדם והתערבויות מונעות בדיכאון וחרדה בקרב חולי כאב כרוני. "אבל צריך להזהיר" מדגישים השניים "שדיכאון וחרדה אינם רק 'בראש שלנו'. הן עצמן תופעות פסיכוסומטיות אמיתיות. המחקר שלנו מצטרף למחקרים אחרים, ומצביע על אחידות הגוף והנפש בתופעת הכאב ובמצבים אחרים של סבל גופני".

נושאים קשורים

d4ad254e-0658-47cb-b683-f8279464628f

טיפול פסיכותרפיה גופנית אשר משלב בין זכרון הגוף לזכרון המוח וליצירת תנועה חדשה..

זואיקטן