פסיכותרפיה גופנית

לדעת את עצמך

כמה פעמים אמרו לכם...

שהכל בראש שלכם?

מהי פסיכותרפיה גופנית

הפסיכותרפיה הגופנית היא גישה טיפולית המחברת בין הביטוי המילולי לביטוי הגופני, בין הראש לשאר הגוף, מתוך התייחסות לאדם כהוויה שלמה. היא חוקרת כיצד מחשבות ותפיסות מתבטאות בגוף.
שיטה זו יוצרת אינטגרציה בין רמות החיים השונות (קוגניטיבית, רגשית ופיזית) ועוזרת למטופל ללמוד להכיר את עצמו.

הגוף שלנו הוא מראה לפנימיות שלנו. הוא יביע את האמונות שלנו ואת דפוסי החיים שסגלנו לעצמנו. אם קרו אירועים בעבר הם יזכרו בגוף בצורה שבה הוא הגיב אליהם. גם אם האירוע חלף לא תמיד הרישום שלו בגוף יעלם. ואנחנו יכולים להגיב לאירוע כמו בעבר ולא כמו שהוא יבוא לידי ביטוי היום.
הקשר עם הגוף עשוי להתעוות בשל טראומות שונות המתבטאות גם כאמונות וגישות לחיים.

דרך תנועה, מגע, נשימה – ניתן להגיע לרבדים עמוקים של הנפש.
דרך מילים, חלומות, דימויים – ניתן להגיע לרבדים עמוקים של הגוף.

החיבור בין הרבדים השונים בגוף-נפש חושף בפנינו אפשרויות חדשות,
זרימה טובה יותר וביטוי קרוב יותר למהות הייחודית שלנו.

מי יכול להיעזר בטיפול

שחרור החסימות הפיזיות והרגשיות הנוצרות כתוצאה מטראומה או משבר ומתן אפשרות להמשך חיים במינימום השפעות שליליות על הבריאות הפיזית והנפשית.

שחרור ההשפעות השליליות של הטראומה ומעבר להמשך חיים בריאים ומלאים.

עם הזמן הגוף אוגר את הורמוני הדיכאון והתאים לומדים שככה זה חיים, ואז הוא ישכח שאפשר אחרת, אולי הוא לא יודע אחרת.. אבל הכל שם. ואפשר לעשות שינוי.

הקשר עם הגוף עשוי להתעוות בשל טראומות שונות המתבטאות גם כאמונות וגישות לחיים.

כשאדם לומד לזהות את עצמו ותחושותיו, את הצליל האותנטי שלו, את התנועה המיוחדת שלו, זהו גילוי רגשי עוצמתי שמניע אדם קדימה ומאפשר לו לנווט ולהינות מחייו.

מה קורה בפועל?

הטיפול עצמו, כאשר מתבצע באופן פרטני (אחד על אחד) מתבצע בסדרת מפגשים.
הטיפול הינו תהליך תרפיוטי הנערך במסע משותף במסגרתו נחקור, נחווה ונלמד את הדרך בה הגוף מדבר.

במפגשים האישיים אנחנו יושבים אחד מול השנייה, נותנים לגוף ולרגשות להוביל את הטיפול, ומתבוננים במסרים שעולים: מהם הזרמים, התחושות, התמונות והתדרים שבחדר? אנחנו נותנים מוצא לרגשות וקונפליקטים מן העבר, תוך תנועה, נשימה, קול, יצירתיות ומשחק.
אנחנו משחררים תקיעות וחסימות, מתייחסים, מרגישים, מבטאים ומבינים את הנקודות והמקומות שאינם זורמים, איפה הם פוגשים דפוסי חשיבה אוטומטיים – ונייצר, במקומם, תנועה חדשה.

פסיכותרפיה ביום יום שלנו

בכל שלב בהתפתחות שלנו, אנחנו מתרחקים מהמגע הבלתי אמצעי עם עצמנו, מתאימים את עצמנו לאחרים ולחברה, ומושפעים מהאמונות האוטומטיות שטבועות בנו – הפרדיגמות. ככה נוצרים להם מחסומים ופערים, בין מה שאנחנו באמת, במהות שלנו – לבין דרך המחשבה והפעולה האוטומטית שמונעת מאיתנו להגשים את עצמנו.

כילדים, לא מלמדים אותנו לשים לב לעצמנו, אלא ממקדים אותנו בדאגה לחינוך שלנו. באופן אוטומטי, אנחנו לומדים להקדיש פחות תשומת לב למה שאנחנו באמת מרגישים – ומתאימים את תגובותינו למצופה מאיתנו.  

כשאנחנו חיים בצורת חשיבה ותגובה אוטומטית, אנחנו הופכים מנותקים, לא מביעים את רגשותינו האותנטיים – והמחיר הוא כעס ותסכול, ששוב אינם מקבלים ביטוי – ומצטברים, לאורך זמן, בגוף שלנו – כמתחים קבועים.

אלה, משלא קיבלו ביטוי, מוצאים את דרכם החוצה לדוגמא בדרכים אלימות שאינן לגיטימיות, אך הפכו מאוד נורמטיביות, עם הזמן: אלימות כלפי נשים, ילדים, נהיגה אלימה, קללות וכו'.

היסטוריה - על קצה המזלג

הפסיכולוגיה הקלינית התחילה עם פרויד, שטען שאנחנו באים לעולם מוכנים, עם כל מה שאנחנו צריכים, ומה שמניע אותנו הם הדחפים.
אחד מתלמידיו של פרויד, וויליאם רייך, התבונן במטופליו של פרויד במהלך הטיפולים, והבחין שגוף המטופל משתתף גם הוא בשיחה. רייך ראה ששפת גופם של המטופלים מספרת סיפור שונה, במקצת או באופן משמעותי, ממה שהמטופל מספר.

רייך טבע את הביטוי "השריון של הגוף", וקבע שרגשות שנחוו ולא קיבלו ביטוי נחקקים בגוף. תגליותיו פורצות הדרך הביאו לצמיחתן של הבנות חדשות בכל מה שקשור לתפקוד המנטלי האנושי.
למעשה, כל שיטות הטיפול כיום מבוססות על ביטוי רגשי (Expressive Therapies): נשימות, קתרזיס ורגרסיה רגשית (Primal), מקור כולן בתיאוריה ובטכניקות אותן פיתח רייך.

פרנסיס מוט הוסיף בהמשך את התפיסה שגם החיים ברחם מגבשים אותנו כבני אדם, שיש משמעות מיוחדת למצבה של האם במהלך ההיריון – והשפעה ישירה על הד.נ.א והתאים בגוף שלנו.
תפיסתנו את העולם תהיה מושפעת מחיי הרחם שלנו, ממהלך הלידה, משנות החיים הראשונות שלנו ומהסביבה אותה חווינו.

הפסיכותרפיה הגופנית פורצת בהכרח את גבול הפסיכולוגיה של הנפש (הקלינית, ממוקדת הראש, התובנה והאינטלקט) אל תחום הרוח והגוף – והממשקים בתוך המשולש הזה.
לא עוד הפרדה של הגוף מהנפש, אלא ראייה שלמה של כל נקודות המפגש והאיזון ביניהן.

פסיכותרפיה בשיטת הביוסינתזה

ביוסינתזה, שפירושה "אינטגרציה של חיים",  שמה דגש על בחינת החיבורים בין שלושה מימדים: קיום גופני, חוויה נפשית, מהות רוחנית.

דיוויד בואדלה פיתח את השיטה לאחר שנים שעבד כמטפל רייכיאני, והוסיף את חשיבות הקשר האנושי במרחב הטיפולי. הוא יצר מודל הבוחן את התפתחות האדם החל מהיותו עובר ברחם, כשהטיפול מתמקד בשלוש איכויות מרכזיות: תנועה, מחשבה, רגש, ובחינת האיזון ביניהן. 

נושאים קשורים

d4ad254e-0658-47cb-b683-f8279464628f

טיפול פסיכותרפיה גופנית אשר משלב בין זכרון הגוף לזכרון המוח וליצירת תנועה חדשה..

זואיקטן