התמודדות עם פוסט טראומה

זה חלק ממנגנון הגנה, שמטרתו המקורית היא לאפשר לאדם הישרדות.
המנגנון אמור להיכבות ברגע שהסכנה חולפת, אך בגלל האופן בו האירוע הטראומטי מקושר בזיכרון, ובגלל החוויה מחדש של האירוע הטראומטי, נוצרות תחושות של חרדה מתמשכת המצריכים טיפול, ומנגנוני האזעקה והדריכות נשארים דלוקים גם לאחר חלוף הסכנה..

פוסט טראומה - PTSD

הפרעת דחק (PTSD - Post Traumatic Stress Disorder)

תסמונת פוסט-טראומטית היא התוצאה הנפשית של חשיפה לאירוע טראומתי. היא יכולה להתפתח אצל חלק מהאנשים בעקבות חוויה של אירוע קשה בו האדם נחשף לאירועים ממשיים או שהיה מאוים על ידי האירועים. החוויה יכולה להיות גופנית ו/או נפשית.

חווית הטראומה היא סובייקטיבית, כלומר, נחווית כאירוע קשה על ידי האדם עצמו. גם תאונת דרכים שבה לא היו נפגעים כלל, היא מצב שיכול היה להיות מסוכן ולכן יכול להוות אירוע טראומטי. היא יכולה להיות סכנת מוות ממשית או לא. אדם יכול לסבול מפוסט טראומה גם בעקבות תאונת דרכים קלה, אך לא כל אדם שחווה אירוע או אירועים קשים יפתח בהכרח פוסט טראומה.

מהו אירוע טראומתי

כל מצב של סכנת חיים, או שהאדם חושב שהוא נמצא בסכנה. הסכנה יכולה להיות לאדם עצמו או לאנשים אחרים. הטראומה יכולה להיות תאונת דרכים, קרב, פיגוע, פגיעה מינית/אונס, חבלה חמורה, חשיפה לאלימות ועוד.

להמשך קריאה על טראומה

התגובה הפיזית המיידית של רוב בני האדם לטראומה כוללת בהלה, פחד, עוררות ודריכות גופנית. לפעמים מתבטא בקיפאון ושיתוק לנוכח סכנה. תגובה זו יכולה להמשיך גם לאחר שהאירוע הסתיים. לאחר מאורע קיצוני לוקח זמן עד שהמערכת הביולוגית והנפשית חוזרת לשגרה.

כמו בגוף, שלעתים יש פצע המסרב להפוך לצלקת ואינו מחלים, כך גם הנפש יכולה להישאר פצועה. מצב של פוסט טראומה הוא מצב בו גם זמן רב לאחר שהאירוע הסתיים והסכנה חלפה, האדם ממשיך להגיב לו כאילו האירוע עדיין ממשיך.

הופעת תסמינים לאחר חוויית אירוע טראומתי היא שכיחה, אך ברב המקרים עוצמתם ותדירותם פוחתות ומתרחשת החלמה טבעית. בPTSD התסמינים ימשיכו להתרחש, ולגרום לפגיעה בתפקוד ובאיכות החיים של האדם וסביבתו. הופעת התסמינים יכולה להתרחש גם זמן מה לאחר האירוע ועדין יהיו מופעלים בגללו.

דרכי הטיפול בPTSD

טיפול תרופתי: טיפול בכדורים נוגדי חרדה ו/או דכאון, וכן בכדורי הרגעה, בעיקר אם קיימת הפרעה בשינה. הטיפול התרופתי עשוי להיות יעיל בהפחתת התסמינים, אך אינו מטפל בשורש הבעיה.

טיפול נפשי: מטרת הטיפול הינה לספק תמיכה נפשית ואפשרות לעיבוד עמוק ומודע של הטראומה והשלכותיה, זאת לצד טיפול ברגשות הקשים שעולים. ישנן גישות שונות לטיפול בטראומה.

טיפול פיזי: כשהאדם חווה את הטראומה יהיו לכך השלכות פיזיות. השרירים שלנו רושמים את החוויות בדרך בה הגיבו לאירוע. ואם הסרעפת התכווצה, יש לטפל בה. על מנת שהגוף יבין גם הוא שהדרמה עברה וניתן לחזור למצב הרגיל.

פעילות מעיים מוגברת

תחושת שיתוק גופנית

כאב בחלק כלשהו בגוף

קושי בנשימה עד למצב של תחושת חנק

לרוע המזל, מסתבר כי לאחר ההיכרות עם תחושה של חרדה, כל אחד מהסימפטומים שצויינו (תסמינים של התקף חרדה לעיל) יכול לחולל בעצמו התקף חרדה. כלומר, תחושה כלשהי שזוהתה בעבר כחלק מהתקף חרדה שמקורו לא בהכרח ידוע יכולה בעצמה לעורר התקף חדש של חרדה.
לדוגמא, אדם שחלק מהתקף החרדה שלו כלל הזעה מוגברת וברגע מסוים הוא שם לב כי הוא מזיע מאוד. ההזעה במקרה הזה, גם אם אינה רלוונטית למקורות הנפשיים של החרדה, יכולה לעורר בעצמה התקף חרדה. כך גם לגבי התסמינים האחרים של החרדה כמו האצת קצב פעימות הלב, הקשיים בנשימה, תחושת השיתוק הגופנית והנפשית, הסחרחורות וכו'. תסמינים אלה, כאשר הם מופיעים לאורך זמן נקראים לעיתים בטעות "סימפטומים של חרדה מתמשכת". כמובן שיש צורך לבצע הערכה מקצועית ולהתייחס להתליכים הנפשיים המחוללים את החרדה או החרדות.

נושאים קשורים

דרכי יצירת קשר

זואי הלל - פסיכותרפיה גופנית

zoe.hillel@gmail.com

054-5495202

d4ad254e-0658-47cb-b683-f8279464628f

טיפול פסיכותרפיה גופנית אשר משלב בין זכרון הגוף לזכרון המוח וליצירת תנועה חדשה..

זואי